Električni pastir ima na kmetijah vse večji pomen

Električni pastir ima na današnjih kmetijah vse večji pomen. Postal je celo nepogrešljiva naprava za pašo živine. Kmetje ga uporabljajo za napajanje žične ograje okoli pašnika, kjer pasejo svojo živino. Takšna naprava v resnici opravlja dve funkciji. Varuje beg živine iz ograje, obenem pa varuje živino ter travnike pred divjadjo.

Sicer pa je na voljo električni pastir v več različicah. Med seboj se takšne naprave ne nazadnje razlikujejo tudi v sami napetosti, ki jo pošiljajo v žično ograjo. Pastir na elektriko pošilja električne pulze, ki so dovolj močni, da si žival lahko zapomni bolečino, če se dotakne žice. Prav tako pa je takšna naprava dovolj šibka, da ne zmore povzročati telesnih poškodb.

Žival električni pastir strese po principu električnega kroga

In kako električni pastir strese žival? Po principu električnega kroga. Pozitivni pulzi so poslani v žično ograjo. Ta je izolirana od zemlje oziroma od tal. Dovolj učinkovita ozemljitev pa se doseže z valjanim železom. Tega zabijemo globoko v vlažna tla. In ko se žival dotakne žice, čeznjo steče električni tok, saj je sklenila električni krog med tlemi ter žično ograjo.

Po navadi ima električni pastir dva priključka. Eden je namenjen električni ograji, drugi pa za ozemljitev. Prav tako lahko vključuje tudi dodatni priključek. Ta je namenjen za priključevanje na električno ograjo, in sicer s polovično močjo.

Napajalni del električnega pastirja

Za napajanje električni pastir lahko uporablja tudi akumulator. Tega lahko preko regulatorja polnimo s sončno celico. Iz akumulatorja dobimo 12 V enosmerne napetosti. Nanjo se nato priključi pastir. Akumulator zagotavlja, da električni pastir deluje tudi ponoči in tudi tedaj, kadar je oblačno oziroma ni dovolj sonca. Ker se akumulator polni preko sončne celice, je lahko električni pastir postavljen tudi na nekoliko bolj odročno mesto, kjer ni možnosti elektrike. Sončna celica pa je električni element, ki sončno energijo pretvarja v električno.